FILMS Group A

PRESIDENT OF THE REPUBLIC PRIZE
GOLD PRIZE (4000 )
Video Collection Pro from ADOBE
To : Florian GUTHKNECHT, Bayerischer Rundfunk, BR/ARTE [Germany]
For : La méduse belle, cruelle, mortelle (43)

SILVER PRIZE
Video Collection Standard from ADOBE

To : Stéphane GRANZOTTO, Jérôme ESPLA, Hexagone Vidéo / YN / France 3 Corse [France]
For : Le sang de la méduse (52)

BRONZE PRIZE
Video Collection Standard from ADOBE

To : Cyril TRICOT, Eau Sea Bleue Productions / AMPERSAND [France]
For : Le septième ciel des requins gris (52)

SPECIAL JURY PRIZE
To : Gilles SANTANTONIO, Les Films du Mille-pattes [France]
For : Le Dragon de Patagonie (52)

FILMS Group B

GOLD PRIZE (700 )
Prix SMY Ondina (Croisière valeur environ 1680 To :2200 )
Premiere Pro ADOBE

To : Bruno VANHERCK [Belgium]
For : Tricherie and tromperie au récif (20)

SILVER PRIZE (450 )
Photoshop Elements & Premiere Elements ADOBE

To : Leonardo SERGIANI [Italy]
For : En dessinant la mer (19)

BRONZE PRIZE (300 )
Photoshop Elements & Premiere Elements ADOBE

To : Guy and Anita Chaumette, Liquid Motion Film [France]
For : Jawfish Nursery (6)

SPECIAL JURY PRIZE
To : Daniele IOP, Massimo BOYER, Manfred BORTOLI [Italy]
For : Tsunami the day after (20)


FILMS Group A & B

PLANETE THALASSA PRIZE (2000 )
To : Heinilä Ari, MRP Matila Röhr Productions Oy[Finland]
For : The Deep Breath (50)

ALBERT 1st MONACO OCEANOGRAPHIC FOUNDATION PRIZE (1 500 )
To : Jose IRISARRI, Manuel UHIA [Spain]
For : O mar das cies (33)

PUBLIC PRIZE
To : Gilles SANTANTONIO, Les Films du Mille-pattes [France]
For : Le Dragon de Patagonie (52)

PRIZE FOR ANIMAL DOCUMENTARY
To : Bertrand LOYER, Saint Thomas Productions [France]
For : Cachalots, les secrets du grand noir (52)

PRIZE FOR HISTORICAL DOCUMENTARY
To : MATSKO Lesya, Embassy of Culture and tourism of Ukraine[Ukraine]
For : Portrait written by depth (26)

FICTION PRIZE
To : Johannes STOÄRNE NILSSON, SIMONSSON Ola [Sweden]
For : Spättans väg - Way of the flounder (10)

INFORMATION & NEWS PRIZE
To : Gian MELCHIORI, Stefano MARCONCINI [Italy]
For : La Perle du Désert (20)

HUMOUR PRIZE
To : Halûk CECAN [Turquie]
For : Crazy Musicians (10)

PRIZE FOR THE UNUSUAL
To : Alexandre KOURANOV, Serguei MOKRITSKI, Dmitri VOLKOV [Russia]
For : Latelier de lartiste. Rodin. La porte de lenfer. (43)

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
To : Les élèves du collège James Bourbon (La Réunion), James CARATINI [France]
For : Sans réserve (10)

PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE PRIZE
To : VERHAEGEN Etienne, Cinéma Direct [Belgium]
For : Ballet mortel en haute mer (82)

F.F.C.V. (Fédération Française of Cinéma and Vidéo) PRIZE
To : Thierry SORIANO , James CARATINI , Dominique BAROUCHE [France]
For : Requins business (21)

DIMITRI REBIKOFF PRIZE
To : Rolf J. Möltgen, WDR [Germany]
For : Quand les poissons se mettent To :table (43)

BRIGITTE CRUICKSHANK PRIZE (750 )
To : Bruno VANHERCK [Belgium]
For : Tricherie and tromperie au récif (20)

ADOBE PRIZE for special effects (After Effects Standard)
To : Pascal VUONG, Ronan CHAPALAIN, Virtuosity [France]
For : Monstres des abysses (12)

YOUNG JURY PRIZE
To : Daniele IOP, Manfred BORTOLI [Italy]
For : Magique Méditerranée (5)

JURY SPECIAL MENTION
To : Gregory GERVAIS , Virginie GRIZON, Videoplancton [France]
For : cOrail.nc (26)

ARCHIPELAEGO COMPETITION

SPECIAL MENTION ARCHITECTURE OF THE SEA PRIZE JACQUES ROUGERIE ( 500 )
To : Claire DREYFUS [France]
For : A fleur de leau

SPECIAL MENTION DESIGN ( 500 )
To : Dr Ikuo YAMAMOTO, Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology [Japan]
For : Bio-maneuvring type underwater vehicle - Development of life-like swim

SPECIAL MENTION FREE EXPRESSION PRIZE PHILIPPE TAILLIEZ ( 500 )
To : Lycée professionnel HUTINEL (Cannes, Alpes-Maritimes), Pascale Grimpard [France]
For : Reflexions collectives (La Perle, Sub 2020, Lîle aquatique, The Notilus, BoBuccin, Pos Kaille)

AWARDS FOR SLIDES AND SLIDE SHOWS
CONCHYIOLOGY

JORGE ALBUQUERQUE PRIZE
To : Denis PALBIANI [Italy] (photo n4)

PRIZE OF THE FRENCH CONCHYIOLOGY ASSOCIATION
To : Thomas LUEKEN [Germany] (Series 15 - Slide 10)

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS
Sound series
GOLD DIVER (300 )

To : Robert HAUSWIRTH, Jean-Yves BERNIER [France]
For : U Fangu (6)

SLIDE SHOWS

GOLD DIVER (450 )
To : Fulvia and Pierluigi BORTOLETTO, Claudio DELFINO [Italy]
For : Artiglio... (e il Mondo applaudi) (11)

SILVER DIVER (300 )
To : Domenico DRAGO, Multivisione Mare [Italy]
For : Les vers du Capitaine

PRIZE FOR THE UNUSUAL
To : Jean-Marie ROSSI [France]
For : Narcose

SLIDES

GOLD DIVER (450 )
PAPUA NEW GUINEA PRIZE ( 3 weeks diving in Papua New Guinea)

To : Manu SAN FELIX [SPAIN]

SILVER DIVER (300 )
To : Zanni Mirko [Switzerland]

BRONZE DIVER (150 )
To : Alexander MUSTARD [GREAT BRITAIN]

OCEANS PRIZE Best cover slide (380 )
To : Zanni Mirko [Switzerland]

AWARDS FOR PRINTS
COLOUR PRINTS


1st PRIZE (450 )
Photoshop CS ADOBE
To : Manuel LAZCANO [MEXICO]

For : BOCA (photo n63)

2nd PRIZE (300 )
To : Stefano GRADI [ITALY]

For : Crabs of the Moon (photo n176)

3rd PRIZE (150 )
To : Zanni Mirko [Switzerland]

For : Reflection (photo n185)

PRIZE André LABAN La Passion du Bleu
To : Michel HITZIG [France]

For : Tourbillon bleu en Mer Rouge (photo n4)

OUR WORLD-UNDERWATER SCHOLARSHIP SOCIETY
YOUNG PHOTOGRAPHER PRIZE (18-25)


To : Martina BALZAROVA [Czech Republic]

For : Dans la lumière (Photo n 73)

YOUNG PHOTOGRAPHER PRIZE under 15
To : Ivan MURATOV [Ukraine]

For : The small bottle (photo n12 )

BLACK & WHITE PRINTS
1st PRIZE (450 )
To : Michael AW [Australie]

For : la photo n 47

2nd PRIZE (300 )
To : Len DEELEY [Great Britain]

For : Oceanic white tip shark with pilot fish (photo n2)

PRIZE JEAN and MARYSE CHAPEYROUX
To : Viora ALESSIO [Italy]

For : Le dentiste (photo n 57]

MUSIC AND THE SEA

PRIZE FRANÇOIS DE ROUBAIX ( 700 )
To : Hanae GOTOH [Japan]
For : Peinture-Poème (Danse marine)

PRIZE OF VILLE DANTIBES ( 500 )
To : Jean-Philippe CALVIN [France]
For : Vingt mille lieux sous la mer

PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE PRIZE ( 300 )
To : Tony QUIMBEL [France]
For : Aquacosmos

THE BOOK AND THE SEA

INTERNATIONAL PRIZE FOR UNDERWATER IMAGE BOOKS ( 1 500 )
To : Planète Mers
by Laurent BALLESTA, Pierre DESCAMP [France]
Publisher EDITIONS MICHEL LAFON

JURY SPECIAL MENTION
To : All the colors of the sea
By Neptun XXI VEK [Russia]
Publisher NEPTUN XXI CENTURY MAGAZINE

BEST UNDERWATER GUIDE PRIZE ( 1 000 )
To : Sinaï Diving Guide - Vol. 1
By Alberto SILIOTTI [Italy]
Publisher GEODIA EDIZIONI

CORAL PRIZE ( 1 000 )
To : Leau est là
by Hugo VERLOMME [France]
Publisher EDITIONS J.C. LATTES

APNEA PRIZE FOR UNDERWATER REPORTING

1st PRIZE ( 1000 )
To : Julien COLLET [France]
For : Alegria Mexicana

2nd PRIZE ( 500 )
To : Alain PONCHON and Philippe JOACHIM [France]
For : Fish Eye ou la vie dun mérou

UNDERWATER WEB SITE PRIZE

PRIZE for educational site
To : Thomas TAILLIEZ, Félix TAILLIEZ [France]
For : www.philippe.tailliez.net

PRIZE for promotional site
To : Andersen Hans Christian, skawdiver.dk [Denmark]
For : www.thebubblingreefs.com

PRIZE for artistic site
To : Alexandre GRIES [France]
For : www.subaquaphotos.com

UNDERWATER ADVERTISING PRIZE
STILLS CATEGORY
GOLD PRIZE

To : France TELECOM [France]
For : Sevices entreprises PME, donnez-vous les moyens des grandes entreprises


2nd PRIZE
To : Jean-Paul GAULTIER [France]
For : Packaging of Classique Summer, eau de toilette (100 ml)

MISS PLONGEE

2nd DAUPHINE
Laura POLPETTINI [Italy]

1st DAUPHINE
Fanny RUOPPOLO [France]

MISS PLONGEE
Maja ZAVRTANIK [Slovenia]