Image 2003, results


PRINT MEDALS
Special British Awards

Highly Commended - Heather Hammond (Cuttlefish Eye)
Bronze Medal - Jim Greenfield (Guillemot at 10 Metres)
Silver Medal - Alan James (Compass Jellyfish)
Gold Medal - Alan James (Basking Shark)

Non Grand Master
MARINE LIFE/PEOPLE/SCENERY
Highly Commended - J.H. Bourke (Lionfish in Coral Tree)
Highly Commended - Zac Macaulay (Edge Cave Light)
Bronze Medal - Zac Macaulay (Diver Entering the Sea)
Silver Medal - Mark Millington (Oblivious/Hawksbill)
Gold Medal - Zac Macaulay (Divers Exploring a Wreck)

MACRO
Bronze Medal - Beatrice Pfister (Anemone Crab)
Silver Medal - Mary Jelliffe (Mandarin Fish)
Gold Medal - Louis Tsiakkiros (Octopus)

Grand Master
MARINE LIFE/PEOPLE/SCENERY
Highly Commended - Linda Dunk (Spiral Blue)
Highly Commended - Mark Walker (Dory Snappers)
Bronze Medal - Alan James (Compass Jellyfish)
Silver Medal - Alan James (Basking Shark)
Gold Medal - Alessandro Dodi (Absolut)

MACRO
Highly Commended - Len Deeley (False Clownfish in Anemone)
Highly Commended - Ken Sullivan (Porcelain Crab)
Highly Commended - Alessandro Tommasi (Cardinal With Eggs)
Bronze Medal - Ken Sullivan (Three-Spot Dascyllius)
Silver Medal - Alessandro Dodi (The Crown)
Gold Medal - Alessandro Tommasi (My World)

The Blandford Sub Aqua Trophy for the Best Festival Print - Alessandro Dodi Absolut)
Awarded, along with a prize of£1000-worth of Diving Equipment donated by Blandford Sub-Aqua, to one of the Print gold medal winners

MANIPULATED IMAGES
Highly Commended - Kevin Cullimore (The Fight)
Highly Commended - Kevin Cullimore (Clownfish)
Highly Commended - Burkhard Ohlendorf (Dolphin)
Bronze Medal - Ernst Seeling (Between Two Monsters)
Silver Medal - Fredrik Ehrenstrom (Golf Players Nightmare I)
Gold Medal - Kevin Cullimore (Be Different)

The Oceanic Trophy for the Best Manipulated Image - Kevin Cullimore
Awarded, along with a prize£830 Aerdura Drysuit and Storm Undersuit donated by Oceanic, to the Manipulated Image gold medal winner


PORTFOLIOS
Special British Awards
Highly Commended - Steve Bateman
Bronze Medal - Roy Waller
Silver Medal - Mark Webster
Gold Medal - Cathy Lewis

Non Grand Master
Highly Commended - Andy Heath
Bronze Medal - Marchione Giacomo
Silver Medal - (Not Awarded)
Gold Medal - Steve White

Grand Master
Bronze Medal - Alan James
Bronze Medal - Mirko Zanni
Silver Medal - Alessandro Dodi
Gold Medal - Pete Atkinson

The Aqua-Lung Trophy for the Best Portfolio - Pete Atkinson
Awarded, along with a prize of an MJU 300 Digital Camera and Case worth£500 donated by Olympus, to one of the Portfolio gold medal winners

SLIDE MEDALS
Special British Awards
Highly Commended - Jim Greenfield (Eye of Angler Fish)
Highly Commended - Jason Gregory (Three Animals Make a Flower)
Highly Commended - Gavin Parsons (Sunstar and Deadmans Fingers)
Highly Commended - Will Postlethwaite (Spider Crab and Anemone)
Highly Commended - Will Postlethwaite (Grey Trigger Startled)
Bronze Medal - (Not Awarded)
Silver Medal - (Not Awarded)
Gold Medal - (Not Awarded)

Non Grand Master
MARINE LIFE/PEOPLE/SCENERY
Highly Commended - Marchione Giacomo (The Red Garden)
Highly Commended - Gavin Parsons (Bull Shark Interested in Photographer)
Silver Medal - Andy Heath (LSD)
Silver Medal - Mary Jelliffe (Frogfish)
Gold Medal - Andy Heath (Old Wives)

MACRO
Bronze Medal - Mary Jelliffe (Clown Anemone Fish in Anemone)
Silver Medal - Anita Marshall (Leafy Seadragon)
Gold Medal - Andy Heath (Cavity Search)

Grand Master
MARINE LIFE/PEOPLE/SCENERY
Highly Commended - Pete Atkinson (Reef Squid)
Highly Commended - Burkhard Ohlendorf (Thistlegorm)
Highly Commended - Werner Thiele (Fan Garden)
Highly Commended - Lesley Maw (Untitled)
Bronze Medal - Alessandro Dodi (Getting Up)
Silver Medal - Pete Atkinson (Cuttlefish)
Gold Medal - Magnus Lundren (Scotty)

MACRO
Highly Commended - Malcolm Hey (Triplefin on Sponge)
Highly Commended - Ernst Seeling (Blue Eyes)
Highly Commended - Ernst Seeling (Frogfish)
Highly Commended - Tony White (Bluering)
Highly Commended - Tony White (Scarlet Scorpion)
Bronze Medal - Werner Thiele (Window)
Bronze Medal - Alexander Mustard (Co-ordinated Cleaning)
Silver Medal - Alessandro Dodi (Thunderbolt)
Gold Medal - Alessandro Tommasi (Untitled)

The Regaldive Trophy for the Best Festival Slide - Alessandro Tommasi (Untitled)
Awarded, along with a prize holiday for two in Hurghada worth£1000 donated by REGALDIVE Worldwide, to one of the Slide gold medal winners

MOVING IMAGES
Special British Awards
Bronze Medal (Non-Professional) - Joanne Mahy (The Guardians of the Wreck)
Silver Medal (Professional) - Sue Daly (Sark, A Secret Sea)
Gold Medal - (Not Awarded)

NON-PROFESSIONAL
Highly Commended - Leandro Blanco (With The Flow)
Highly Commended - Zane Webb (Sea Life Differently)
Bronze Medal - Edward Snijders (Of the First Water)
Silver Medal - Leandro Blanco (Ocean Chronicles)
Gold Medal - Monika Nagy Moser (Memories in Motion)

The A.P. Valves Trophy for the best Moving Image (Non-Professional) - Monika Nagy Moser
Awarded, along with a prize of Diving Equipment worth£1000 donated by A.P. Valves, to the gold medal winner


PROFESSIONAL
Bronze Medal - (Not Awarded)
Silver Medal - John Boyle (Coral Critters)
Gold Medal - Charlie Oldfield (Secrets of Southern Australia)

The Scubapro Trophy for the best Moving Image (Professional) - Charlie Oldfield
Awarded, along with a prize of diving equipment worth£1000 donated by SCUBAPRO, to the gold medal winner

PLUS

The BSoUP Trophy for the Most Promising Underwater Photographer - Andy Heath
Awarded, along with a prize of Xstream Regulators and Console worth£756 donated by Poseidon, to the photographer whose entries in the Non Grand Master categories show the greatest promise in the opinion of the judges.

The Sea & Sea Trophy for the Best British Underwater Photographer - Andy Heath
Awarded, along with a prize of Photography Equipment worth£1500 donated by Sea & Sea, to the British photographer whose overall entry in categories 1 to 4, wherever shot, is of the most outstanding quality, proving consistent photographic technique and talent.

The DIVER Trophy for the Grand Master of Underwater Photography - Andy Heath
Awarded, along with a prize of a£1000 Holiday for Two in Sharm-El-Sheikh, donated by Explorers Dive, to the photographer whose overall entry in categories 1 to 4 is of the most outstanding quality, proving consistent photographic technique and talent.