Results
FILM Groupe A - FMISM 2002

THE PRESIDENT OF THE REPUBLICS PRIZE
GOLD PRIZE (4000 euros)

to : BASSET Peter and BRIGHT Michael BBC NATURAL HISTORY UNIT (Great Britain)
for : Shark Battlefield

SILVER PRIZE
to : IRISARRI CASTRO Jose (Spain)
for : Baixo as ondas das rias

BRONZE PRIZE
to : HEUZEY René, NOUVIAN Claire, TELE IMAGE NATURE (France)
for : Une nuit sous la mer

PRIZE of the UNESCO Commission Océanographique Intergouvernementale (2300euros)
to : BACONNET Marie-Hélène, ECOMEDIA (France)
for : Sandra et le requin inconnu

NAUSICAA PRIZE Boulogne sur Mer (1500 euros)
to : LALLET Philippe, THALASSA - FRANCE 3
for : Les enfants du port de Manille

SPECIAL JURY PRIZE
to : LALLET Philippe, THALASSA - FRANCE 3
for : Les enfants du port de Manille

WILD LIFE DOCUMENTARY PRIZE (2200 euros offerts par le Club Nature et Découverte)
to : JÖRG Daniele, WDR (Germany)
for : Der schlaue Tintenfisch

PRIZE OF THE FONDATION ALBERT 1er MUSÉE OCÉANOGRAPHIQUE DE MONACO (1500 € )
to : IRISARRI CASTRO Jose (Spain)
for : Baixo as ondas das rias

HISTORICAL DOCUMENTARY PRIZE
to : SADLER Crispin, BBC NATURAL HISTORY UNIT (Great Britain)
for : War wrecks of the Coral Sea


PRIZE FOR NEWS FEATURE
to : BRUENING Rolf, RB FILMPRODUCTION (Germany)
for : Sardine run

PRIZE for THE UNUSUAL
to : CHARLEY Marc, ROUGEMARINE (France)
for : La Grande Plongée

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION<br> to : IRISARRI CASTRO Jose (Spain)
for : Baixo as ondas das rias

YOUNG JURY PRIZE Group A
to : MAGGI Andrea, ALDABRA PRODUCTIONS (Italy)
for : Tides of Aldabra

FILM Group B - FMISM 2002
GOLD PRIZE (700 euros)
to : CLUA Eric (France)
for : A bout de souffle

SILVER PRIZE (450 euros)
to : PISCIOTTU Sheilo (Italy)
for : Predazione e difesa in Mediterraneo

BRONZE PRIZE (300 euros)
to : ANISIMOV Alexander (Russie)
for : Submarine

SPECIAL JURY PRIZE
to : BLANCO Leandro (Spain)
for : shis reearch into creative expression and his commitment to the protection of the environment in the making of his three films ,Shame on you, With the flow, Ocean chronicles


FICTION PRIZE
to : PARAIN Jacques, CORNEL Daniel (France)
for : Aldebaran

HUMOUR PRIZE
to : LOWY Gabor (Hungary)
for : Sweet salt water

PRIZE FOR THE UNUSUAL
to : AUCLAIR Daniel (France)
for : Les dents de la mare

DIMITRI REBIKOFF PRIZE
to : DAMILANO Thierry (France)
for : Plonger du bout des doigts

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to : CSEH Attila, CSEH Lívia (Hongrie)
for : L empire d Abel

BRIGITTE CRUICKSHANK PRIZE (760 Euros)
to : PISCIOTTU Sheilo (Italy)
for : Predazione e difesa in Mediterraneo

PRIZE OF THE F.F.C.V. (Fédération Francaise de Cinema et Vidéo)
to : VALIK Jozef, ROLKO Peter (Slovaquie)
for : Memento

THE INSTITUT OCEANOGRAPHIQUE PAUL RICARD PRIZE
to : ZIEGLER Robert (Germany)
for : Les petites îles Sunda et leur monde sous-marin

JURY SPECIAL MENTION
to: La fondré¨re de Touim de SANAROV Alexey etGRIGORYEV Oleg, LINER FILM
For its spirit of research and adventure.

YOUNG JURY PRIZE Groupe B
to : BALLABIO Osvaldo et FENEZ Jéréme, BFP (Italy)
for : Timoty et la légende de Umlungu


PRIZES FOR SLIDES AND AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS
CONCHIOLOGY
PRESENTATIONS


PRIZE OF THE ASSOCIATION FRANCAISE DE CONCHYLIOLOGIE
to : TURANO Francesco (Italy) for photo N 4

JORGE ALBUQUERQUE PRIZE
to : TOMMASI Alessandro (Italy) for photo N 5

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS
Sound series

GOLD PRIZE (450 euros)
to : ZANNI Mirko (Switzerland)
for : The last Paradise

SILVER PRIZE (300 euros)
to : REITER Susanne (Austria)
for : Le zèbre sous-marin

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to : DESPREZ Jacques (France)
for : Renaissance

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS

GOLD PRIZE (450 euros)
to : DRAGO Domenico (Italy)
for : Le chemin for mer

SILVER PRIZE (300 euros)
to : DESPREZ Jacques (France)
for : Blue Aaküa

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to : DRAGO Domenico (Italy)
for : Le chemin for mer

PRIZE FOR HUMOUR
to : DESPREZ Jacques (France)
for : Blue Aaküa

SLIDES
GOLD PRIZE (450 euros)
KODAK 1st PRIZE (300 euros)
PAPUA NEW GUINEA PRIZE ( 3 weeks of diving in PAPUA NEW GUINEA)
to : BALLESTA Laurent (France)

SILVER PRIZE (300 euros)
to : DOMBOVARI Tibor (Hungary)

BRONZE PRIZE (150 euros)
AQUANAUT MAGAZINE PRIZE (2 weeks in tropical waters, including flights)
to : VEZZARO Davide (Switzerland)

OCEANS PRIZE Best cover slide (380 euros)
to : DODI Alessandro (Italy)

KODAK 2nd PRIZE (200 euros)
to : SHEARER Ewan (Great Britain)

SPECIAL MENTION
to: AITKEN Kelvin (Australia) for the rarity of his animal photos
.PHOTO PRIZES - FMISM 2002

COLOUR PRINTS
1st PRIZE (450 euros)
to : TOMMASI Alessandro (Italy)
for photo N :1013

2nd PRIZE: (300 euros)
to : DODI Alessandro (Italy)
for photo N : 1281

3rd PRIZE: (150 euros)
to : MUSTARD Alexander (Great Britain)
for photo N : 1262

OUR WORLD-UNDERWATER SCHOLARSHIP SOCIETY PRIZE
to : PUGSLEY Andrew (Great Britain)
for photo N : 1681

André LABAN PRIZE La Passion du Bleu
to : DANGLA Nadine (France)
for photo N : 1321

RUSSIAN CENTER OF UNDERWATER PHOTOGRAPHY PRIZE Photo Sniper
to : CHIOSSI Franco (Italy)
for photo N : 1741

Special mention for originality
to: MUSTARD Alexander (Great Britain) for photo N 1263

YOUNG UNDERWATER PHOTOGRAPHER PRIZE (under 15)
to : PEREDERA Vladyslaw (Ukraine)
for photo N : 231

BLACK & WHITE PHOTOS
1st PRIZE (450 euros)
to : MUSTARD Alexander (Great Britain)
for photo N : 242

JEAN ET MARYSE CHAPEYROUX PRIZE
to : MUSTARD Alexander (Great Britain)
for photo N : 241

MUSIC AND THE SEA

FRANÇOIS DE ROUBAIX PRIZE ( 750 euros and a work of Jean-Pierre et Samuel CINQUILLI, Glass makers from St Paul de Vence)
to : BULANOV Vladimir (RUSSIA)
for : Symphony

PRIZE OF THE TOWN OF ANTIBES ( 450 euros)
to : JOHNSON Lee (U.S.A.)
for : Upon the Face of the Waters

PRIZE OF THE PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE ( 300 €)
to : QUIMBEL Tony (FRANCE)
for : Au jardin des Ondines


BOOKS AND THE SEA

INTERNATIONAL PRIZE FOR BOOKS OF UNDERWATER IMAGES (1500 euros)
to : Reefs and Rain Forests, The Natural Heritage of Malaysian Bornéo
by : KAUFMAN Murray
from : REEFS AND RAIN FORESTS PUBLICATIONS

PRIZE FOR THE BEST GUIDE TO THE UNDERWATER WORLD<br> to : Poissons Marins - Europe et Méditerranée
dby : LOUISY Patrick
from : EDITIONS EUGEN ULMER

CORAL BOOK PRIZE
to : Glénan
by : MADéZO Charles
from : AMERS ÉDITIONS


APNEA PRIZE FOR UNDERWATER REPORTING
1st PRIZE ( 750 €)
to : CLUA Eric et LARUE Pierre (France)
for : Fin tragique dune princesse

2nd PRIZE ( 450 euros)
to : JOACHIM Philippe et PONCHON Alain (France)
for : Quand la plongée nest plus un loisir

3rd PRIZE ( 300 euros)
to : BARSACQ Monique et HURDEBOURCQ Max (France)
for : Plongée dans les sources sacrées dAustralie du Sud

PRIZE FOR WEB SITES
to : CHARLEUX Fabrice, DAHLEM Cédric, RUCHE Gael (France)
for : www.le-plongeur.com

PRIZE FOR UNDERWATER CD-ROMS
to : SAFONT-MOIX Xavier, CAT INTERACTIVES (Spain)
for : El Rei del Mar

GOLD PRIZE FOR BEST PRODUCT
to: ECO-LINE France
for : the regulator/cylinder-valve assembly IONS et SPERE for the originality of the concept


PRIZE FOR UNDERWATER ADVERTISING

Category FIXED IMAGE
to : CRéDIT MUTUEL
for : the campaign Un probleme Pas de Probleme!

Category FILM
to : FORD
for : the clip Ford MONDEO

MISS PLONGéE PRIZE
MISS PLONGÉE : Adrienn MOLNéR
1st DAUPHINE : Gabriella SCHÃœTZ
2nd DAUPHINE : Audrey BERTI