28th Festival of Underwater Images Antibes / Juan les Pins 3rd November 2001

Results

FILM Group A
FMISM 2001
FILM Large Format

THE PRESIDENT OF THE REPUBLICS PRIZE
GOLD PRIZE

to : Adam RAVETCH (Canada) NATIONAL GEOGRAPHIC TELEVISION
for : Toothed Titans

SILVER PRIZE
to : BBC NATURAL HISTORY UNIT, Alastair FOTHERGILL, Andy BYATT (GREAT BRITAIN)
for : Blue Planet (the series : Introduction, The Deep and Open Ocean)

BRONZE PRIZE
to : Yves BOURGEOIS, Guy NEVERS, René HEUZEY, THALASSA (France) 3
for :Le mystère de Vanikoro

PRIZE of the UNESCO Commission Océanographique Intergouvernementale (15.000 Frs)
to : Rémy TEZIER, TEC TEC PRODUCTION ( (France)
for : Glorieuse, l île aux tortues vertes

PUBLIC PRIZE
to : Mark DEEBLE, Victoria STONE , SURVIVAL ANGLIA (GREAT BRITAIN )
for : Mzima: haunt of the riverhorse

NAUSICAA PRIZE Boulogne sur Mer (10.000 Frs)
to : Rémy TEZIER, TEC TEC PRODUCTION ( (France)
for : Glorieuse, l île aux tortues vertes

SPECIAL JURY PRIZE
to : Mark DEEBLE, Victoria STONE , SURVIVAL ANGLIA (GREAT BRITAIN )
for : Mzima: haunt of the riverhorse

WILD LIFE DOCUMENTARY PRIZE
to : Andrea MAGGI, Valter TORRI, ALDABRA PRODUCTIONS ( ITALY)
for : A Sea of Surprises

HISTORICAL DOCUMENTARY PRIZE
to : Pierre-André THIÉBAUD , AU LARGE DE LEDEN (France)
for : Le bathyscaphe - 1000 mètres sous les mers

PRIZE FOR NEWS FEATURE
to : Elena SCHREDINA (RUSSIA)
for : Golden Horn Bay, reflection

PRIZE for THE UNUSUAL
to : Didier GROS JEAN, Laurent LARSONNEUR, DIGITAL STUDIO SA (France)
for : 5000 m sous les mers

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION (given by the RICARD company)
to : Rémy TEZIER, TEC TEC PRODUCTION (France)
for : Glorieuse, l île aux tortues vertes

Mention
to : Mike BAHNA , NATURAL HISTORY NEW ZEALAND
for : Shark Gordon - A whale of a shark

YOUNG JURY PRIZE - LARGE FORMAT
to : BBC NATURAL HISTORY UNIT, Alastair FOTHERGILL (GREAT BRITAIN)
for : Blue Planet : The Deep

FILM Group B
FMISM 2001


GOLD PRIZE (5.000 Frs)
to : Daniele IOP, Manfred BORTOLI (ITALY)
for : Danse macabre

SILVER PRIZE (3.000 Frs)
to : Leandro BLANCO (Spain)
for : Mon univers

BRONZE PRIZE (2.000 Frs)
to : Osvaldo BALLABIO (Italy)
for : La vrai histoire de Malpelo

SPECIAL JURY PRIZE
to : Enrico MADINI (Italy)
for : Chasse

HUMOUR PRIZE
to : Denis PORACCHIA (France)
for : La fraye des sandres

DIMITRI REBIKOFF PRIZE
to : Thierry SORIANO , James CARATINI (France)
for : Le monde de lapnée

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION (given by the RICARD company)
to : Stéphanie CHANVALLON (France)
for : Brandagne Sauvage - la Rance sous-marine

BRIGITTE CRUICKSHANK PRIZE (5.000Frs)
to : John BOYLE, Fionn CROW HOWIESON (GREAT BRITAIN)
for : coral critters

LABEL BLEU VIDEO PRIZE (3000 Frs)
to : Michel BARKATE (France)
for : La Mer des Dieux

PRIZE OF THE F.F.C.V. (Fédération Française de Cinéma et Vidéo)
Tie - to :Stéphanie CHANVALLON (France)
for : Bretagne Sauvage - la Rance sous-marine
And
to : Bengiz ÖZDERELI (TURKEY)
for : Une vie sans barrieres

THE INSTITUT OCEANOGRAPHIQUE PAUL RICARD PRIZE
to : Renate WIHAN (Austria)
for : Galapagos El Nino

JURY SPECIAL MENTION
to Piero MESCALCHIN , (Italy), for I colori sommersi di chioggia
and to Chris PAPORAKIS, (Australia), for mola mania

YOUNG JURY PRIZE - Group B
to : Leandro BLANCO, Manu SAN FELIX (Spain)
for : Vivre au milieu des requins

PRIZES FOR SLIDES AND AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS
FMISM 2001

CONCHIOLOGY

PRESENTATIONS



PRIZE OF THE ASSOCIATION FRANCAISE DE CONCHYLIOLOGIE
to : Charles E.RAWLINGS (U.S.A.) for slide N 5 in his series

JORGE ALBUQUERQUE PRIZE
to : Werner THIELE (Austria) for slide N 4 in his series

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS
Sound series


GOLD PRIZE (3.000 Frs)
to : Jean DE BREMAEKER (Belgium)
for : Symbiose sous-marine

SILVER PRIZE (2.000 Frs)
to : Pierluigi and Fulvia BORTOLANDTO, Gianni BACINO (Italy)
for : Dreamtime

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
Not allocated:

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS

GOLD PRIZE (3.000 Frs)
to : Steve DUCHESNE (FRANCE)
for : Une goutte dans lamère

SILVER PRIZE (2.000 Frs)
to : Angelika HONSBEEK (NETHERLANDS)
for : LEgypte en triovision

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to : Mirko ZANNI (SWITZERLAND)
for : Les quatre saisons de la Verzasca (disqualified for exceeding time limit)

SLIDES

GOLD PRIZE (3.000Frs) and
PAPUA NEW GUINEA PRIZE ( 3 weeks of diving in PAPUA NEW GUINEA)

to : Norbert WU (U.S.A.)

SILVER PRIZE(2.000Frs)
to : Darryl TORCKLER (NEW ZEALAND)

BRONZE PRIZE (1.000Frs
to : David HALL (U.S.A.)

OCEANS PRIZE Best cover slide (2.500 Frs)
to : Nobuaki YOSHII (JAPAN )

AQUANAUT MAGAZINE PRIZE (2 weeks in tropical waters, including flights)
to : Mirko ZANNI (SWITZERLAND)

PHOTO PRINT PRIZES
FMISM 2001


COLOUR PRINTS

PRIZE OF THE TOWN OF ANTIBES (3.000 F)
to : Chris Alan WILTON (GREAT BRITAIN)
for : photo N 241

FESTIVAL PRIZE for the second (2.000 F)
to : Andrea PIVARI (Italy)
for : photo N 1321

FESTIVAL PRIZE for the 3rd (1.000 F)
to : Paolo BAUSANI (Italy)
for : photo N 1193

André LABAN PRIZE La Passion du Bleu
to : Brigitte SCORSONELLI (FRANCE)
for : photo N 1531

JURY SPECIAL MENTIONS
to : Zena HOLLOWAY (GREAT BRITAIN)
for : photo N 921

BLACK & WHITE PHOTOS

PRIZE OF THE TOWN OF ANTIBES (3.000 F)
to : Franco GUALA (Italy)
for : photo N 51

JEAN ET MARYSE CHAPEYROUX PRIZE
to : Franco CHIOSSI (Italy)
for : photo N 282

YOUNG PHOTOGRAPHERS PRIZE
1st Prize Vladimir NOVIKOV UKRAINE for photo N 10
2nd Prize Georgy STRELKOV UKRAINE for photo N 7

MUSIC AND THE SEA

FRANÇOIS DE ROUBAIX PRIZE (5.000 Frs and a work of Jean-Claude NOVARO, Glass maker from Biot)
to : Eric BANDTENS (BELGIUM)
for : Nydhis

PRIZE OF THE TOWN OF ANTIBES (3,000 Frs)
to : David REYES (BELGIUM)
for : La voix des mers

PRIZE OF THE PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE (2,000 Frs)
to : Christian MUSCHINOWSKI (FRANCE)
for : Apnoia

BOOKS AND THE SEA

INTERNATIONAL PRIZE FOR BOOKS OF UNDERWATER IMAGES (10,000 Frs)
to : Silent Symphony
by : Tony WU (SINGAPORE)
from : Tony WU PUBLICATIONS

PRIZE FOR THE BEST GUIDE TO THE UNDERWATER WORLD
to : Underwater Photography (Unterwasser fotografie)
by : Diandmar REIMER and Werner FIEDLER (GERMANY)
from : KÖNEMANN VERLAGS

CORAL BOOK PRIZE
to : Le Marin dAnaïs
by : Michelle LABBÉ (FRANCE)
from : ÉDITIONS LHARMATTAN


APNEA PRIZE FOR UNDERWATER REPORTING

1st PRIZE (5.000 Frs)
to : Frédéric DI MEGLIO (France)
for : Dans le jardin secrand des crinoïdes

2nd PRIZE (3.000 Frs)
to : Monique BARSACQ , Max HURDEBOURCQ (France)
for : Australie: ruée vers lormeau

3rd PRIZE (2.000 Frs)
to : Jean DE SAINT BLANCARD, A. PERRIER. (France)
for : Nitrox chez les Celtes

PRIZE FOR WEB SITES
to : Scripps Institute
for : http://scilib.ucsd.edu/sio/nsf

PRIZE FOR UNDERWATER CD-ROMS
to : Valter TORRI (Italy)
for : Area marina protandta Cinque Terre

GOLD PRIZE FOR BEST PRODUCT
to : EXTREM VISION
for : le VX200, Underwater housing for Sony VX2000 or PD150 cameras


PRIZE FOR UNDERWATER ADVERTISING

Category FIXED IMAGE

Gold Prize
to : Euro RSCG
for : Les Immanquables de PEUGEOT

Special Mention
to : France Télécom
for : Les Pages Jaunes Alpes Maritimes

and to : Nice Matin
for : Mag Vacances

Category FILM

Gold Prize
to : Zena HOLLOWAY (Great Britain)
for : UNIBANCO PORTUGAL

Special Mention
to : Shaun ARRIGO (MALTA)
for : Fontana Table

MISS FRANCE PLONGEE

MISS FRANCE PLONGEE : Liuva BEAUDELIN
1st DAUPHINE : Audrey LEON
2nd DAUPHINE : Sandra BRUN


Start a Forum discussion on this topic