WINNERS 1999 26th Festival Mondiale de l'Image Sous Marine ANTIBES JUANS LES PINS27-31 October 1999


FILM Large Format
THE PRESIDENT OF THE REPUBLICS PRIZE
GOLD PRIZE

to : Caroline BRETT of SURVIVAL ANGLIA, GREAT BRITAIN
for : Ice whales

SILVER PRIZE
PRIZE FOR THE BEST MUSICAL CONCEPT given by the RICARD COMPANY

to :Luc JACQUET of SAINT THOMAS PRODUCTIONS, FRANCE
for :Le léopard de mer: la part de logre

BRONZE PRIZE
to : Richard FITZPATRICK, OCEAN EMPIRES, AUSTRALIA
for :Ocean Empires

PRIZE of the Intergovermental Commission of UNESCO(15.000Frs)
to :Christian PETRON, PORT CROS NATIONAL MARINE PARK, FRANCE
for : Deep Respect

PRIX DU PUBLIC
to :Michele and Howard HALL , U.S.A.
for :Island of the sharks

NAUSICAA Boulogne sur Mer PRIZE (10.000 Frs)
to : Ramon GUTIEREZ, Michel BAZILLE, THALASSA FRANCE 3
for : Tuba Business

SPECIAL JURY PRIZE
to : Rémy TEZIER, TEC-TEC Production, RFO Réunion FRANCE
for : La fosse aux requins

PRIZE for WILD LIFE DOCUMENTARY
to : BBC NHU, BBC WORLDWIDE, DISCOVERY CHANNEL, GREAT BRITAIN
for : Sharks: the truth

PRIZE for HISTORICAL DOCUMENTARY
to : Marc JAMPOLSKY, GEDEON Programmes, FRANCE
for :: Le trésor de la jonque engloutie (The treasure of the sunken junk)

FICTION PRIZE
NOT AWARDED

PRIZE FOR NEWS FEATURE
to : Ramon GUTIEREZ, Nicolas KOUTSIKAS, Guy NEVERS THALASSA FRANCE 3, for : Champagne for the Tsar

PRIZE for THE UNUSUAL
to : François GARNIER, Monaco Inter Expo, Ex-Machina FRANCE
for :: Invisible Ocean

FILM Small Format
GOLD PRIZE (5.000 Frs)
to :Daniele IOP, Manfred BORTOLI , ITALY
for : Les pierres racontent

SILVER PRIZE (3.000 Frs)
to :Guy FITTUSI, Miri EDREY, ISRAEL
for : 24 Hours

BRONZE PRIZE(2.000 Frs)
to : Fabrizio LAZZARI, Suzanna CASADEL ITALY
for : Diversita nell acqua

SPECIAL JURY PRIZE
to : Haïdar EL ALI, OCEANIUM PRODUCTION, SENEGAL
for : Amoul Yakar - Les Pêcheurs de lEspoir

HUMOUR PRIZE
to : Jean-Claude EUGENE, Harold COLLOMBET , FRANCE
for : La mer pour :témoin

DIMITRI REBIKOFF PRIZE
to :Marko WRAMEN, Waterglobe Productions , SWEDEN
for :Wreckdiving

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION (given by the RICARD company)
to :Michael AW , AUSTRALIA
for : Memoir from a rainbow sea

BRIGITTE CRUICKSHANK PRIZE (5.000Frs)
to :Daniele IOP, Manfred BORTOLI , ITALY
for : Les pierres racontent

LABEL BLEU VIDEO PRIZE (U/W video course at Marseille, 3500 Frs)
to :Nicolas BODIN, ATELIER AUDIOVISUEL, FRANCE
for : La planète corail

PRIZE OF THE F.F.C.V. (Fédération Française de Cinéma et Vidéo)
to :Claude et Martine LAPEYRE FRANCE
for : Un constat

YOUNG JURY PRIZE
TIE

to : Jérôme MALLEFET, BELGIQUE
for : A la recherche du grand blanc
and to : Haïdar EL ALI, OCEANIUM PRODUCTION, SENEGAL
for :Amoul Yakar - Les Pêcheurs de lEspoir

PRIZES FOR SLIDES AND AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS
CONCHYLIOLOGIE
PRIZE OF THE ASSOCIATION FRANCAISE DE CONCHYLIOLOGIE

to: Winfried PERSINGER (Germany) for : photo N 8

PRIZE JORGE ALBUQUERQUE
to : Roberto TESTA (ITALY)
for : photo N 1

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS
Sound series

GOLDEN DIVER (3.000 Frs)

to : Enrico AMATI, Carmen SUSCA,ITALY
for : Pages de mer

SILVER DIVER (2.000 Frs)
PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION

to : Jean CASSOU, FRANCE
for : Caillou Drehu Pilou

Diaporamas (Audio-Visual)
GOLDEN DIVER(3.000 Frs)

to : Christian DE SPLENTER, BELGIUM
for :Coralis

SILVER DIVER (2.000 Frs)
to :Jean DE BREMAEKER, Belgium
for :Les joyaux de la mer

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to : Domenico DRAGO, PHOTOSTUDIO D.D. ITALY
for :Ode aux vignes de la mer

JURY SPÉCIAL MENTION
to : Nadine DANGLA , FRANCE
for :La guerre bactériologique

SLIDES
GOLDEN DIVER (3.000Frs)

to : Darryl TORCKLER (NEW ZEALAND)

SILVER DIVER (2.000Frs)
to : Frédéric DI MEGLIO (FRANCE)

BRONZE DIVER (1.000Frs)
to : Alessandro TOMMASI (ITALY)

OCEANS PRIZE Best cover slide (2.500 Frs)
to :Pete ATKINSON (GRANDE BRETAGNE)

Sophie DE WILDE PRIZE
to : Géraldine LUSARDI(FRANCE)

PHOTO PRIZES

COLOUR PRINTS
PRIZE OF THE TOWN OF ANTIBES (3.000 F)

to :Stefano FRASCATI, ITALY
for :Photo N 921

FESTIVAL PRIZE for the second (2.000 F)
to : Malcom HEY GREAT BRITAIN
for :Photo N 891

FESTIVAL PRIZE for the 3rd (1.000 F)
to :Alessandro TOMMASI, ITALY
for :Photo N 1081

André LABAN PRIZE La Passion du Bleu
to :Robert HAUSWIRTH , FRANCE
for :Photo N 1261

3 JURY SPECIAL MENTIONS
to :Alessandro TOMMASI ITALY for the lighting and design of p hoto N 1082
to : Fabio CERVI ITALY for the biological reference of photo N 981
to : Carlo DEPAULIS ITALY for :the comportment of photo N 463

BLACK & WHITE Photos
PRIZE OF THE TOWN OF ANTIBES (3.000 F)

to : Fabrice BETTEX, SWITZERLAND
for :Photo N 42

JEAN ET MARYSE CHAPEYROUX PRIZE
to :Alberto BALDAZZI, ITALY
for :Photo N 82

1 JURY SPECIAL MENTION
to :BENDER Jurgen , Germany, for the délicatesse of the subject of photo N 12

MUSIC AND THE SEA


FRANÇOIS DE ROUBAIX PRIZE (5.000 Frs and a work of Jean-Claude NOVARO, Glass maker from Biot)

to : Thomas BLOCH FRANCE
for :Sancta Maria del Mar

PRIZE OF THE TOWN OF ANTIBES (3,000 Frs)
to :David REYES, BELGIUM
for :Fluides

PRIZE OF THE INSTITUT OCEANOGRAPHIQUE Paul RICARD (2,000 Frs)
to: Rebecca GARCES, FRANCE
for :Petite suite pour vertébrés

BOOKS AND THE SEA
INTERNATIONAL PRIZE FOR BOOKS OF UNDERWATER IMAGES (10,000 Frs)

to : Water Light Time
by : David DOUBILETPRIZE FOR THE BEST GUIDE TO THE UNDERWATER WORLD
to: Conchiglie - Guida ai Gioielli del Mare
by : Giorgio GABBI
publisher : EDIZIONI WHITE STAR

CORAL BOOK PRIZE
to :LAbeille dOuessant
by :Hervé HAMON
publisher :EDITIONS DU SEUIL

1 SPECIAL MENTION
to :Sharm el-Sheikh Diving Guide by Alberto VILIOTTI publisher GEODIA EDIZIONI INTERNAZIONALE

APNEA PRIZE FOR UNDERWATER REPORTING
1st PRIZE (6.000 Frs)

to : Jérome FERRERI (FRANCE)
for :Feeding en Polynésie
2nd PRIZE (4.000 Frs)
to : Frédéric DI MEGLIO (FRANCE)
for :Nitrox à Coco et à Malpelo

MULTIMEDIA PRIZE

PRIZE FOR UNDERWATER CD-ROM

to: lINSTITUT OCEANOGRAPHIQUE PAUL RICARD, FRANCE
for :Les Aventures de Kampi en Méditerranée

PRIZE FOR WEB SITES
to:Massimo BOYER ITALY
for :www.kudalaut.com

GOLD PRIZE FOR BEST PRODUCT

to:Brightweights SOUTH AFRICA
from :SEA-CRUISE

PRIZE FOR UNDERWATER ADVERTISING

Category FIXED IMAGE
1st PRIZE

to: TIBURCE et Compagnie
for :ONE de MORE OFERRALL
2nd PRIZE
to: PUBLICIS CONSEIL
for :Renault Espace

Category FILM
to:PUBLICIS CONSEIL
for :Renault Espace

SPECIAL MENTION
to:Medicis
for : Diego
and to :McCANN ERICKSON
for :Opel Astra

MISS FRANCE PLONGEE
MISS FRANCE PLONGEE
:Laetitia TREUILLE
1st DAUPHINE : Sandra BRUN
2nd DAUPHINE : Sabrina URIBE


Return to DIVERNET - FOCUS ON PHOTOGRAPHY

Start a Forum discussion on this topic