LONG AND MEDIUM (Films Group A)

PRESIDENT OF THE REPUBLIC PRIZE
PLANETE THALASSA PRIZE
GOLD PRIZE

to PEARSON Hugh, BASS Karen, LEITH Brian, BBC NHU [Great Britain]
for Natures Great Events The Great Tide

SILVER PRIZE
to GUTHKNECHT Florian, Bavarian TV, Arte [Germany]
for Catfish - Monsters in the lake

BRONZE PRIZE

to MARIE Benjamin , VAUDON Mathilde, GOUTTE A GOUTTE [France]
for Court deau

SPECIAL JURY PRIZE - EMOTION
to LEBEDEV Fedor, LEBEDEVA Tatiana, Group of Companies Silver Shark [Ukraine]
for La légende du bleu
and
to SALADINI Albert, ESPLA Jérôme, Earth and Sea Images, Poisson Lune Productions [France]
for Vivre for la mer

SPECIAL JURY PRIZE
to SCHIMPF Rainer, Dive Expert Tours [Germany]
for Opaque

SPECIAL PUBLIC PRIZE
to YAMAMOTO Takao, YASUKAWA Misugi, NHK (Japan Broadcasting Corp.) [Japon]
for Moken Enigmatic Sea Nomads

NAUSICAA PRIZE (€1 500)
to PETRON Christian, VICENTE Nardo, FRASSON Christian, Cinemarine, Paul Ricard Oceanographic Prize [France]
for Une rade ressuscitée

ALBERT 1st - MONACO OCEANOGRAPHIC FOUNDATION (1 500 €)
to CHAUMETTE Guy, CHAUMETTE Anita, Liquid Motion Film [France]
for Water Colours - Episode 3 A touch of fluorescence

INFORMATION & NEWS PRIZE
to ROCHAT Lesley, Blue Pulse Pictures [South Africa]
for Sharks in deep trouble

PRIZE FOR ANIMAL DOCUMENTARY
to GILMAN Sylvie, France 3 Thalassa [France]
for Le cri de détresse des Bélougas

PRIZE FOR HISTORICAL DOCUMENTARY
à PELLISSIER Yves, France 3 Thalassa [France]
for K19 - Le Maudit

PRIZE FOR HISTORICAL DOCUMENTARY - JURY MENTION SPECIAL
to SADLER Crispin, Mallinson Sadler Productions [Great Britain]
for Deep Wreck Mysteries - Death of a battleship

HUMOUR PRIZE
to ROMIEU Jacques, Jackers Studio [France]
for Bibo, le bébé bélouga et Orcn Roll

PRIZE FOR THE UNUSUAL
to GRANJON Jean-Charles, Synaps production [France]
for The series Oh, quelle est bleue

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION

to PEARSON Hugh, BASS Karen, LEITH Brian, BBC NHU [Great Britain]
for Natures Great Events The Great Tide

PRIX DE LORGANISATION DU FESTIVAL

to HEUZEY René, Xtec/Label Bleu Production, ESKENAZI Henri, SELMI Ludovic, YAMAMOTO Yukimi, RUBAN Isabelle, SELMI Jean-Christophe, RUBIO Magali, LOI Fabrice, Association Whale Whisperers [France]
for Rencontre

SHORTS and CLIPS (Films Group B)

GOLD PRIZE
SMY Ondina Prize (Cruise for a value of approx. 4000 €)
to THIEBOT Sébastien [France]
for Raja Ampat, à laube dune ère nouvelle

SILVER PRIZE
to FISH Steve [United States]
for Classic creatures

BRONZE PRIZE
to VANHERRCK Bruno, VUYLSTEKE Tommy, Aquacam [Belgium]
for Ondinesia

SPECIAL JURY PRIZE
to LAZCANO Manuel, LAZCANO Herman, Diventure [Mexique]
for Expedicion Jatay

PRIZE OF THE F.F.C.V. (Fédération Française of Cinéma and Vidéo)
to DEMENKOFF Alexis [France]
for Les chimères du détroit

PRIZE FOR NATURE & DISCOVERY on the theme of environmental awareness
to LACHAT José [Suisse]
for Drôle dhistoire

PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE PRIZE
to METERY Michel, FALCO Albert, Martinique Vidéo Sub [France]
for Ma Terre, cest la Mer

PRIX DIMITRI REBIKOFF

to BLANCO Leandro [Spain]
for Réfléchis bien

BRIGITTE CRUICKSHANK PRIZE (750 €)

to FISH Steve [United States]
for Classic creatures

FREE EXPRESSION PRIZE
to TURPIN Elodie [Canada]
for Poèmes au clair de lune

PRIZE FOR ANIMAL DOCUMENTARY

to SERGIANI Leonardo, GAIONI Fabio [Italy]
for Les sirènes mythe ou réalité


PRIZE FOR HISTORICAL DOCUMENTARY
to COLAIANNI Francesco [Italy]
for Yongala, un oasi in mezzo al Mare

FICTION PRIZE

to GERVAIS Grégory, FOUCHE Jean-Charles, Vidéo Plancton [France]
for Les Rods aquatiques

HUMOUR PRIZE
to NEMETH Istvan [Hongrie]
for Tempo - Formula Underwater

PRIZE FOR THE UNUSUAL
to THOMAS Loïc, GANNE Antoine, BONNET Frédérique [France]
for Les Remparts dAtlantis

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION

to FISH Steve [United States]
for Classic creatures

AWARDS FOR PORTFOLIOS AND
AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS

CONCHYIOLOGY

JORGE ALBUQUERQUE PRIZE

to VITSKY Allison [United States]

PRIZE OF THE FRENCH CONCHYIOLOGY ASSOCIATION

to RICHARD Philippe [France]

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS

Sound series

GOLD DIVER

to CZAPAY Milan [Germany]
for Se camoufler et se cacher

SILVER DIVER
to AW Michael [Australie]
for Wonderful World

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION

to BALOGLU Alptekin [Turquie]
for Bosphorus by the Sea

SLIDE SHOWS
GOLD DIVER
to EECKHAUT Luc [Belgium]
for Galapagos

SILVER DIVER
to DRAGO Domenico, Multivisione Mare [Italy]
for ... Jai pleuré

PRIX DE LA MEILLEURE ADAPTATION MUSICALE

to STAES Filip [Belgium]
for Komodo

PORTFOLIOS

GOLD DIVER
PAPUA NEW GUINEA PRIZE ( 3 weeks of diving in PNG)
to MORETTIN Adriano [Italy] (Series 95)

SILVER DIVER
to BALNIS Bettina [Germany] (Series 29)

BRONZE DIVER
to EECKHAUT Luc [Belgium] (Series 15)

APNEA PRIZE Best free-diving image (300 €)
to KOCHETOVA Marina [Russia]

PRIX OCEAN GEOGRAPHIC SOCIETY [Artistic]
to KAMENSKAYA Olga [Russia]

PRIX OCEAN GEOGRAPHIC SOCIETY JELLY FISH AWARD [Science]
to KOCHETOVA Marina [Russia]

AWARDS FOR PRINTS

COLOUR PRINTS

GOLD DIVER
to VANDERMEERSCH Dennis [Belgium]

SILVER DIVER
to REZNICEK Jiri [République Tchèque]

BRONZE DIVER

to RAPINI Mario [Italy]

André LABAN PRIZE La Passion du Bleu

to DELTOUR Christiane [Belgium]

YOUNG PHOTOGRAPHER PRIZE under 15

to BVEZ Dmytro [Ukraine]

Sophie DE WILDE PRIZE for the best feminine photographer (1000 €)
to HENSHAW Debi [Great Britain]
for Two fingers salute

Our World Underwater Scholarship Society Prize (Young photographer 18 to 25 years) (€700)

to WILK Keri [Canada]

BLACK & WHITE PRINTS
GOLD DIVER
to WILK Keri [Canada]

SILVER DIVER
to VEZZARO Davide [Switzerland]

PRIX JEAN ET MARYSE CHAPEYROUX

to CZAPAY Milan [Germany]

MUSIC AND THE SEA

FRANÇOIS DE ROUBAIX PRIZE
to VODENITCHAROV Yassen [Bulgaria/France]
for Images aquatiques

FESTIVAL PRIZE

to TAVERNIER Jean-Claude [France]
for Les tambours Taïko de la Mer du Japon

PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE PRIZE

to ZILIANI Laurent [France]
for The Inner Curtain

THE BOOK AND THE SEA

INTERNATIONAL PRIZE FOR UNDERWATER IMAGE BOOKS

for Philippines - Heart of the Ocean
to AW Michael [Australia]
publisher REDHEAD Alison, MOREIRA Joseph

BEST UNDERWATER GUIDE PRIZE
for Méditerranée - A la découverte des paysages sous-marins
to HARMELIN Jean-Georges et BASSEMAYOUSSE Frédéric [France]
publisher Chasse-Marée, Glénat

CORAL PRIZE
for Adieu Bugaled Breiz
to Yann QUEFFELEC
publisher Les Editions du Rocher

CORAL PRIZE - SPECIAL MENTION
for Une mer sans poissons
to Philippe CURY et Louis MISEREY
publisher CALMANN LEVY

PLONGEE MAGAZINE PRIZE FOR UNDERWATER REPORTING

GOLD DIVER ( 600 €)
to PONCHON Alain, JOACHIM Philippe, Bleue Passion [France]
for Le berger de la mer

UNDERWATER WEB SITE PRIZE

PRIZE for educational site

to CORNU François [France]
for www.souslesmers.fr

PRIZE for promotional site
to CRONIN Seanna [United States]
for www.seannacronin.com

PRIZE for artistic site
to SCARLETT John [United States]
for www.johnscarlett.com

UNDERWATER ADVERTISING PRIZE

FILM Category
GOLD PRIZE

to IRELAND Phillip, DAVENPORT John, IRELAND/DAVENPORT Johannesburg [South Africa]
for BMW, Efficient Dynamics - Free diver

STILLS Category
GOLD PRIZE

to BALOGLU Alptekin, A4 Ofset [Turquie]
for Yeni Raki newspaper campaign

SPECIAL MENTION
to MACAULAY Zac [Great Britain]
for OXFAM - Copenhagen - Climate changes

Maurice BRAUD PRIZE for Plongeur Sourire
to Philippe ROUSSEAU [France]