LONG AND MEDIUM (Films Group A)

PRESIDENT OF THE REPUBLIC PRIZE
PLANETE THALASSA PRIZE
GOLD PRIZE

to Christian PETRON, Boris RAIM, Sound&Vision, Cinemarine, Arte Germany, ZDF Enterprise [France-Germany]
for Great White Sharks of Guadalupe (Adventure Ocean Quest Part. I)

SILVER PRIZE
To Bertrand LOYER, Saint Thomas Productions [France]
for Naissance d'une île Bertrand LOYER, Saint Thomas Productions [France]

BRONZE PRIZE
to Jérôme ESPLA, Poisson-Lune Productions [France]
for Dans les yeux des requins

SPECIAL JURY PRIZE
to Didier NOIROT, NHU Africa [France-Great Britain]
for Into the Dragon's Lair

SPECIAL PUBLIC PRIZE
to Jacques PERRIN, Jacques CLUZAUD, Galatée films [France]
for Océansv

NAUSICAA PRIZE (1,500 €)
to René HEUZEY, Label Bleu production [France]
for Le Mystère des requins baleines

ALBERT 1st - MONACO OCEANOGRAPHIC FOUNDATION (1,500 €)
to Ante ZULJEVIC, Blue World [Croatie]
for Open Sea - Le Large

INFORMATION & NEWS PRIZE
to Mathieu PRADINAUD, BPDM [France]
for Arles, l'histoire engloutie

PRIZE FOR ANIMAL DOCUMENTARY
to René HEUZEY, Yukimi YAMAMOTO, Pedro ALEDO, Label Bleu Vidéo, WhalesWhisperers [France]
for La nuit des Mantas

PRIZE FOR HISTORICAL DOCUMENTARY
à Savas KARAKAS, M. Sibel GOLOGLU, IZ TV [Turkey]
for Hitler's Lost U-Boat U20

FICTION PRIZE
to Lee TOSHIO, Leeriders co. ltd. [Japan]v
for Sunshine Ahead

PRIZE FOR THE UNUSUAL
to Guillaume ALLAIRE, Mad executive, Victorimage [France]
for Le monde de Ramette

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to Didier NOIROT, NHU Africa [France-Great Britain]
for Into the Dragon's Lair

SHORTS and CLIPS (Films Group B)

GOLD PRIZE
SMY Ondina Prize (Cruise for a value of approx. 4000 €)
to Daniele IOP [Italy]
for L'aimant

SILVER PRIZE
to José LACHAT [Switzerland]
for Ma forteresse

BRONZE PRIZE
to Gino ROSIERS [Belgique]
for Le cycle de la vie

SPECIAL JURY PRIZE
to Alexis DEMENKOFF [France]
for Les sentinelles du bleu

PRIZE OF THE F.F.C.V. (Fédération Française of Cinéma and Vidéo)
to José Maria ESTEBAN-INFANTES, Laura EGUILUZ ALEBICTO [Spain]
for A sea of sharks

PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE PRIZE
to Michel METERY, Albert FALCO, Direction régionale de l'environnement Martinique [France]
for La mer en héritage

PRIX DIMITRI REBIKOFF
to Ricardo CASTILLO MIGUEZ, Luis SANCHEZ CHAVEZ, Lourdes DEL OLMO, Bernardo GONZALEZ, Marcela SOLARES, Fundación Rango Extendido A.C. [Mexique]
for 20'12''

BRIGITTE CRUICKSHANK PRIZE (750 €)
to Pierre LABOUTE, Thomas DOUCHY [France]
for Se Nourrir, Vivre et Mourir

PRIZE FOR NEWS DOCUMENTARY
to Florent CADE, L'oeil de la Mer [France]
for Vers le Parc national des calanques

PRIZE FOR ANIMAL DOCUMENTARY
to Leonardo SERGIANI [Italy]
for Interaction

PRIZE FOR FREE EXPRESSION
to Peter LOMBAR [Slovenia]
for If I can drive, I can dive

HUMOUR PRIZE
to Nicolas GILBERT, Charlotte BLAN, Géom [France]
for L'addition, clip de la série Ecoplongée

PRIZE FOR THE UNUSUAL
to Guillaume NERY, Julie GAUTIER, BlueNery [France]
for Free Fall

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to Antoine GANNE, SCHMIDT Florian [France]
for Souffle

YOUNG JURY PRIZE
to Elodie TURPIN [Canada]
for Poèmes au clair de lune

AWARDS FOR PORTFOLIOS AND AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS

CONCHYIOLOGY

JORGE ALBUQUERQUE PRIZE

to Philippe RICHARD [France] pour "Le penseur de Rodin"

PRIZE OF THE FRENCH CONCHYIOLOGY ASSOCIATION
to Charles RAWLINGS [USA]v

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS<br> Sound series

GOLD DIVER
to Paolo ROSSI [Italy]
for Arcobaleno (Over the Rainbow)

SILVER DIVER
to Luc Eeckhaut [Belgique]
for Wonderful World

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to Paolo Rossi (Italy)
for
Arcobaleno (Over the Rainbow)

SLIDE SHOWS

GOLD DIVER

to Michael AW, michael aw.com [Australia]
for Exodus

SILVER DIVER
to DRAGO Domenico, Multivisione Mare [Italy]
for Le silence des rêves

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to Domenico DRAGO, Multivisione Mare [Italy]
for Le silence des rêves

TRIO-PHOTO

GOLD DIVER

PRIZE Red Sea Boats Holidays (Dive Cruise in Sudan)
to Robert HAUSWIRTH [France]

SILVER DIVER
to Thomas VIGNAUD [France]

BRONZE DIVER
to Carlos VILLOCH [Spain]

PORTFOLIOS

GOLD DIVER
PAPUA NEW GUINEA PRIZE ( 3 weeks of diving in PNG)

to Michael AW [Australia]

SILVER DIVER
to Claudio GAZZAROLI [Switzerland]

BRONZE DIVER
to Bettina BALNIS [Germany]

APNEA PRIZE "Best free-diving image" (300 €)
to Christian COULOMBE [France]

OCEAN GEOGRAPHIC SOCIETY PRIZE $1800 [Artistic] Voucher for MSY SeaHorse

to Nicholas SAMARAS [Greece]

PRIX OCEAN GEOGRAPHIC SOCIETY JELLY FISH AWARD PRIZE [Science] Voucher for MSY SeaHorse

to Bettina BALNIS [Germany]

AWARDS FOR PRINTS

COLOUR PRINTS

GOLD DIVER

to Tony BASKEYFIELD [Great Britain]
for "Spinner Dolphins"

SILVER DIVER
to Giovanni SMORTI [Italy]
for "Il granchio del corallo"

BRONZE DIVER
to Sylvain GIRARDOT [France]
for "Regard de baleineau"

André LABAN PRIZE "La Passion du Bleu"
to Brigitte BERTRAND [France]

YOUNG PHOTOGRAPHER PRIZE under 15
to Sonya SHPINIOVA [Ukraine]
for "Sirène musicale"

Our World Underwater Scholarship Society Prize (Young photographer 18 to 25 years) (€700)
to GUBIN Illya [Ukraine]


BLACK & WHITE PRINTS
GOLD DIVER

to Davide ARMAND UGON [Italy]
for "La Sfinge"

SILVER DIVER
to Michele DAVINO [Italy]
for "Mulino"

PRIX JEAN ET MARYSE CHAPEYROUX
to Gabriele DONATI [Italy]
for "Tursiopi"

"MUSIC AND THE SEA"

FRANÇOIS DE ROUBAIX PRIZE

to VODENITCHAROV Yassen [Bulgaria/France]
for Images aquatiques

FESTIVAL PRIZE
to Virginie ASTER [France]
for Turbulence(s)

PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE PRIZE
to Bérenger GASSER [France]
pour To the heart of the seas

"THE BOOK AND THE SEA"

INTERNATIONAL PRIZE FOR UNDERWATER IMAGE BOOKS

for "Loving Sharks"
to John A. SCARLETT [USA]

BEST UNDERWATER GUIDE PRIZE
for "La Corse - 100 plongées incontournables et nos autres coups de cœur"
to Nicolas BARRAQUÉ, Hervé COLOMBINI, Gilles DIRAIMONDO [France]
publisher GAP Editions

CORAL PRIZE
for "La musique des Kerguelen"
to Olivier BASS
publisher La Découvrance

CORAL PRIZE - SPECIAL MENTION
for "Cousteau, 20 000 rêves sous les mers"
to Franck MACHU
publisher Le Rocher


PLONGEE MAGAZINE PRIZE FOR UNDERWATER REPORTING

GOLD DIVER ( 600 €)

to Alain PONCHON, Philippe JOACHIM, Bleue Passion [France]
for Cristina ou le shark Feeling

UNDERWATER WEB SITE PRIZE

PRIZE for educational site

to Nicolas GILBERT, Charlotte BLAN, Geom [France]
for www.ecoplongee.com

SPECIAL MENTION for educational site
to Christian COUDRE, Association Côte Bleue [France]
poforur www.cotebleue.org

PRIZE for promotional site
to Jérôme PIDOUX, Mathias ROLLAND, Pierre DESCAMP, Andromède Océanologie [France]
for www.andromede-ocean.com

PRIZE for artistic site
to William RHAMEY [France]
for le blog www.azur-diving.com

UNDERWATER ADVERTISING PRIZE

FILM Category
GOLD PRIZE

to Microsoft [USA]
for Lola & Windows 7

STILLS Category
GOLD PRIZE

to Zena HOLLOWAY [Great Britain]
for La campagne publicitaire "Radox - Renew you"

Maurice BRAUD PRIZE for "Plongeur Sourire"

to Anne-Lise ROBLIN-BRIEU [France]