WINNERS 2011
38th Festival Mondial de lImage Sous Marine
Marseille 30 October 2011

LONG AND MEDIUM (Films Group A)

PRESIDENT OF THE REPUBLIC PRIZE
GOLD PRIZE

to VAN BELLE Danny [Belgium]
for La loi de la faim (The law of hunger)

SILVER PRIZE
To AUCLAIR Daniel, La Salamandre [France]
for Les Dents de la Mare - The Return

BRONZE PRIZE
OKABE Satoshi, NHK, NHNZ, France télévisions, Science Channel [Japan]
for Life force - Africas Rift Valley

SPECIAL JURY PRIZE
to JULIAN Jean-François, GRAVEL Charlène, Gédéon [France]
for La vie sans air - Les fils du Grand Bleu

SPECIAL PUBLIC PRIZE
to PETRON Christian, Cinemarine, 2000 Regards sous la mer [France]
for Mémoire de Port-Cros

PRIZE OF THE OCEANOGRAPHIC INSTITUTE - ALBERT 1st, PRINCE OF MONACO FOUNDATION
to ADACHI Yasuhiro, KITAMURA Keishiro, NHK [Japan]
for Wild Japan - The wonders of abundant waters

INFORMATION & NEWS PRIZE
to ANTONI Georges, Mediterranean Dream Productions [France]
for Non assistance to sea in danger

PRIZE FOR ANIMAL DOCUMENTARY
to LE GARS Yvon, DUGELAY Robert, Cnrs Images (Aber Images) [France]
for Salsa, la promesse de retour

PRIZE FOR HISTORICAL DOCUMENTARY
to LAMBOT Juliette, HEUZEY René, France 3 Thalassa [France]
for La grotte Cosquer sauvée des eaux

FICTION PRIZE
to NIR Yonatan, MENKIN Dany, Menkin Prod. Ltd [Israel]
for Dolphin Boy

PRIZE FOR THE UNUSUAL
to VERHAEGEN Etienne, Cinema Direct [Belgium]
for Sexe en Haute Mer

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to HEUZEY René, Label Bleu Production, Xtec production [France
for Un souffle de vie

SHORTS and CLIPS (Films Group B)

GOLD PRIZE

SMY Ondina Prize (Cruise for a value of approx. €4000)
PRIX FFESSM (An Aqualung Regulator)
to SERGIANI Leonardo, DE MARTINO Giancarlo [Italy]
for Palau, quand la forêt rencontre la merv

SILVER PRIZE
to LAFORGE Philippe [Belgium]
for Lultime voyage de la lamproie marine

BRONZE PRIZE
to FERRARI Andrea [Italy]
for Beacons of the Sea

SPECIAL JURY PRIZE
to MESLIN Jean-Roch, Aquarium La Rochelle [France]
for Mission corail

PRIZE OF THE F.F.C.V. (Fédération Française of Cinéma and Vidéo)
to DOUCHY Thomas, LABOUTE Pierre [France, New Caledonia]
for Voyage autour des eaux douces

PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE PRIZE
to LEFEVRE Manuel [France]
for Fish Life - Les Insolites

PRIX DIMITRI REBIKOFF
to CADE Florent, Lœil de la mer [France]
for Coup de chaud sur les gorgones et Les récifs artificiels

BRIGITTE CRUICKSHANK PRIZE
to LACHAT José [Switzerland]
for Sinistre

PRIZE FOR NEWS DOCUMENTARY
to PONTIER Jean-Michel , MAISONNAVE Maryne, Deep Vision [France]
for Ly Son lÎle invalide

PRIZE FOR ANIMAL DOCUMENTARY
to LAFORGE Philippe [Belgium]
for Lultime voyage de la lamproie marine

PRIZE HISTORICAL DOCUMENTARY
to MALYSH Vadim [Russia]
for SS President Coolidge

FICTION PRIZE
to PECHEUX Fabien, SCHERER Dominique [France]
forr Deep green

HUMOUR PRIZE
to FOUGERE-GNAGNI Franck, RENAULT Yoan, LELANDAIS David, www.Figerletemps.fr [France]
for Surpêche et Pollution

PRIZE FOR THE UNUSUAL
to BLANCO Leandro [Spain]
for La boite de chocolats

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to MALYSH Vadim [Russia]
for Révélation

JURY SPECIAL MENTION
to LEFEVRE Guy [France]
for Invisible skeleton

ANIMATION SPECIAL MENTION
to GILBERT Nicolas, BLAN Charlotte, Association GEOM [France]
for Lété des petits fonds

PROMISE SPECIAL MENTION<br> to CARBALLIDO Gabriel [France]
for Evolution

YOUNG TALENT ENCOURAGEMENT SPECIAL MENTION
to KRAMAROV Denis, Dive center Aborigene [Russia]
for Shy ocean friend

YOUNG JURY PRIZE
to IOP Daniele [Italy]
for Laimant


AWARDS FOR PORTFOLIOS AND AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS

CONCHYIOLOGY

JORGE ALBUQUERQUE PRIZE

to HUBERT Yann [French Polynesia] (image n°008)

PRIZE OF THE FRENCH CONCHYIOLOGY ASSOCIATION
to VILLANI Guido [Italy] (image n°047)

AUDIO-VISUAL PRESENTATIONS
Sound series

GOLD DIVER
to ANZALONE Gaetano, BORTOLETTO Pier Luigi et Fulvia, CARONIA Paolo Franco [Italy]
for Divertissement

SILVER DIVER
to HAUSWIRTH Robert [France]
for Tropicshow

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to VAN SAEN Bruno [Belgium]
for Mixed Waters

SLIDE SHOWS
GOLD DIVER

to ANZALONE Gaetano, CARONIA Paolo Franco [Italy]
for Gobal

SILVER DIVER
to EECKHAUT Luc [Belgium]
for Lîle aux Mystères

PRIZE FOR THE BEST MUSICAL ADAPTATION
to ANZALONE Gaetano, CARONIA Paolo Franco [Italy]
for Gobal


TRIO-PHOTO

GOLD DIVER

to Gobal

SILVER DIVER
to KRAUSE Marcelo [Brésil] (serie n°75)

BRONZE DIVER
to GUENARD Bruno [France] (serie n°1)


PORTFOLIOS

GOLD DIVER
PAPUA NEW GUINEA PRIZE ( 3 weeks of diving in PNG)
PRIZE FFESSM (An Aqualung Regulator)

to DONATI Gabriele [Italy] (Série n°49)

SILVER DIVER
to GAZZAROLI Claudio [Switzerland] (serie n°27)

BRONZE DIVER
to MIRKO Zanni [Switzerland] (série n°31)

PRIX OCEAN GEOGRAPHIC SOCIETY JELLY FISH AWARD PRIZE
to SHANIN Sergey [Russia] (Série Portfolio 079, image n°03)


AWARDS FOR PRINTS

COLOUR PRINTS

GOLD DIVER

to HAUSWIRTH Eliane [France]
for photo n°49

SILVER DIVER
to NEKRASOV Andrey [Russia]
for photo n°31

BRONZE DIVER
to SCHMOLKE Uwe [Germany]
for photo n°68

André LABAN PRIZE La Passion du Bleu
to OHANA Marc [France]
for photo couleur n°82

YOUNG PHOTOGRAPHER PRIZE under 15
to NOSENKO Katya [Ukraine]
for photo n°21

OUR WORLD UNDERWATER SCHOLARSHIP SOCIETY PRIZE (Young photographer 18 to 25 years) (€700)
to TEPPER Joseph [USA]
for photo n°28

BLACK & WHITE PRINTS
GOLD DIVER

to RASMUSSEN Jorgen [Denmark]v
for photo n°17

SILVER DIVER
to WILK Keri [Canada]
for photo n°37

PRIX JEAN ET MARYSE CHAPEYROUX
to DEPAULIS Carlo [Italy]
for photo n°26


MUSIC AND THE SEA

FRANÇOIS DE ROUBAIX PRIZE

to HEYRIES Magali [France]
for Abysses

FESTIVAL PRIZE
to DE MORAS Rémy, YAMAMOTO Yukimi [France, Japan]
for Takanami (La grande vague)

PAUL RICARD OCEANOGRAPHIC INSTITUTE PRIZE
to FORGET Guillaume [France]
pour U.W.

THE BOOK AND THE SEA

INTERNATIONAL PRIZE FOR UNDERWATER IMAGE BOOKS

for LAltalena del sogno - Emozioni e meraviglie nei mari del mondoSwaying Dream - World Seas wonders and emotions
to MURO PELLICONI Alberto [Italy]

BEST UNDERWATER GUIDE PRIZE
for 60 épaves en Vendée et Charente-Maritime, de lîle dYeu à lîle dOléron
de MARSAUD Hervé, HENAFF Pascal [France]
publisher GAP Editions

SPECIAL MENTION BEST UNDERWATER GUIDE PRIZE
for La biodiversité littorale vue par Mathurin MEHEUT
to GLEMAREC Michel [France]
publisher Le Télégramme

CORAL PRIZE
for Les poissons sont indomptables
to FEER François [France]
publisher Le Dilettante

CORAL PRIZE - SPECIAL MENTION
for Un feu sur la mer - Mémoires dun gardien de phare
to COZAN Louis [France]
publisher Les oiseaux de papier


UNDERWATER WEB SITE PRIZE

PRIZE FOR EDUCATIONAL SITE
to THOMAS Jean-François [France]
for http ://photomasub.com

PRIZE FOR PROMOTIONAL SITE
to HARLIN Liz, Undersea Productions [Australie]
for www.underseaproductions.com

MAURICE BRAUD PRIZE FOR PLONGEUR SOURIRE
to Bernard ABEILLE [France]


FMISM - WINNERS 2011
26 - 30 October Palais du Pharo, Marseille - France
38th International Festival of Underwater Images
info@underwater-festival.com - www.underwater-festival.com