FILMS LONG AND MEDIUM
President of the Republic prize
Gold Prize (Palme d’Or)
FFESSM Prize

Bertrand LOYER, Saint-Thomas Production (France)
For:” Les saumons-surprise ”

Silver Prize
Sylvain BRAUN, Lato Sensu Productions (France)
For:” Albert Falco, l’océanaute ”

Bronze Prize
Luc MARESCOT, What’s Up Films (France)
For:” Les larmes de crocodiles ”

Special Jury Prize
Denis LAGRANGE, Romain DUSSAULX, Grand Angle Productions
For:” La traversée des mondes ”

FILMS SHORT AND CLIPS

Gold Prize (Palme d’Or)
SMY Ondina Prize
FFESSM Prize
Daniele IOP, Manfred BORTOLI, Massimo BOYER (Italy)
For:” The Giant and the fisherman ”

Silver Prize
Chantal PERRIN, Gilles RAGRIS, via découvertes production (France)
For:” Le peuple sous la mer ”

Bronze Prize
John BOYLE, Fionn CROW HOWIESON (Great Britain)
For:” The Sea’s strangest square mile ”

Special Jury Prize
Laure MULLER-FEUGA, Aurélie NURIER, Eaulala (France)
For:”The Wat’Air”

NAUSICAA Prize, Centre National de la Mer
René Heuzey, Marianne CRAMER, Label Bleu (52 minutes) (France)
For:”Maurice et Rodrigues, des îles à partager“

Prize de L’Institut Océanographique Paul Ricard
Véronique VEBER, France Télévision – Thalassa (15 minutes) (France)
For:”Les Enfants de l’apnée“

Prize for the unusual
Leandro BLANCO (7 minutes) (Italy)
For:”La Bête est morte”

Prize for the best musical adaptation
Leandro BLANCO (Italy)
For:”La Bête est morte”

MUSIC AND THE SEA

Prize François de Roubaix
Xavier BUSSY (France)
For:” Okinawa ”

BOOKS

Prize for the best book of underwater images
Michael AW (Australia)
For:” Indonesia’s Global Treasures ”
Ocean Geographic

Prize for the best underwater guide
Robert PAKIELA, Nicolas BARRAQUE, Dominique BARRAY (France)
For:” La photographie subaquatique – Initiation et techniques pour tous ”
From Turtle Prod Edition

Coral Book Prize
Francis LE GUEN (France)
For:” Narcose ”
Chez Glénat

Prizes for Prints, slide shows and web sites

Portfolio Category

Gold Prize (Palme d’Or)
Davide VEZZARO (Switzerland)

Second
Claudio GAZZAROLI (Switzerland)

Third
Tobias FRIEDRICH (Germany)

Theme Series Category

Gold Diver
Uwe SCHMOLKE (Germany)

Second
Luciano CANDISANI (Italy)

Third
Jack BERTHOMIER (France)

Colour Prints Category

Gold Diver
Yves GILLET (France)

Second
Tobias FRIEDRICH (Germany)

Third
Steve JONES (Great Britain)

Black and White prints Category

Gold Diver
Jorgen RASMUSSEN (Denmark)

Second
Hervé COLOMBINI (France)

Third
Adriano MORETTIN (Italy)

Young Photographer

Gold Diver
Kirill TOLMACHEV (Ukraine)

Audiovisual Category

Gold Diver
Bruno VAN SAEN, Els VAN DEN BORRE (Belgium)
For:” De doux géants ”

Mediterranean Prize
Stefano GRADI (Italy)

Ocean Geographic Society Prize for the best jellyfish image
Francis PEREZ (Spain)
Domenico ROSCIGNO (Italy)

Prize André LABAN – La Passion du Bleu
Marc OHANA (France)

Conchiology Category

Jorge Albuquerque Prize
Debi HENSHAW (Great Britain)


Best Web Site Category

Manuel Lewin, SCUBA People, France

www.scuba-people.com

Maurice BRAUD Prize for Diver Smile
Domenico DRAGO (Italy)